STRONA GŁÓWNA    OGŁOSZENIA     GRUPY DUSZPASTERSKIE    KRONIKA    ROZWAŻANIA EWANGELII    KONTAKT  

 • PARAFIA
 • KANCELARIA
 • MSZE ŚWIĘTE
 • SAKRAMENTY
 • PORADNIA RODZINNA
 • GAZETKA PARAFIALNA
 • BIBLIOTECZKA PARAFIALNA
 • POLECAMY
 • Odwiedziło nas
  528415
  gości

  KRONIKA


  2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007

  2013


  PRZEDSTAWIENIE KOŃCZĄCE ADWENT – GRUDZIEŃ 2013

  W ostatnią niedzielę adwentu 2013 roku młodzież gimnazjum im. Karola Wojtyły z Rotmanki: M. Demska, J. Brzozowska, A Nierzwicka oraz absolwenci: siostry Andrzejkowicz – Marta, Gosia, Karolina – P. Grzesiak i K. Kukiełczak, podczas każdej mszy świętej brali udział w przedstawieniu autorstwa ks. Pawła Borkowskiego pt. Cokolwiek uczyniliście. Przedstawienie opowiadało historię dwóch ubogich kobiet, które chcąc spędzić Święta Bożego Narodzenia wśród życzliwych ludzi, pukały od drzwi do drzwi, szukając kogoś, kto im je zapewni. Pełne wzruszeń zakończenie skłaniało wszystkich oglądających do refleksji nad prawdziwym sensem Świąt Bożego Narodzenia i istotą chrześcijańskiej miłości, która wyrażać się powinna w uczynkach pełnych miłosierdzia.

     OSTATNIE RORATY – 19 GRUDNIA 2013

  Okres przygotowań do Bożego Narodzenia powoli dobiega końca. 19 grudnia 2013, w ostatnim dniu roratnich spotkań dla dzieci naszej parafii, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną z wizerunkiem anioła. Dzieci, które tego Boskiego Wysłannika zdążyły już doskonale poznać podczas kazań adwentowych głoszonych dla przez ks. Pawła, wykazały się ogromną pomysłowością i zdecydowanie pokazały, że posiadają talent plastyczny.

  Pierwsze miejsce w grupie młodszej zajęła Maja Kamińska, w grupie starszej za najpiękniejszą uznano kartkę Agnieszki Suchomskiej. Specjalne wyróżnienie za całą serię kart powędrowało do Ani Jankowiak-Dąbrowskiej. Jednak nie tylko te dziewczęta otrzymały piękne nagrody. Ze wszystkich prac złożonych podczas tegorocznych rorat nasz ministrant – Tadeusz Jakusz – wylosował pracę Marysi Galińskiej, w której ręce trafiła pamiątkowa piłka z podpisami zawodników Lechii Gdańsk.  SPOTKANIE OPŁATKOWE SCHOLI I MINISTRANTÓW – 14 GRUDNIA 2013

  W adwencie kultywujemy spotkania opłatkowe w gronie działających przy parafii grup parafialnych. Spotkania te są wspaniałą okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

  Pierwsze spotkanie opłatkowe odbyło się w gronie dziewcząt i chłopców należących do scholi parafialnej. Blisko czterdzieścioro dzieci wraz ze swoimi opiekunkami – Panią Danusią, Panią Anią, s. Savią, Dominiką i Agatą oraz ks. proboszczem i ks. Pawłem, w miłej i radosnej atmosferze pomodliło się, przełamało opłatkiem, a także wyśpiewało pierwsze w tym czasie kolędy. Nie zabrakło życzeń, które w imieniu swoim i ks. Pawła złożył ks. Proboszcz, a także upominków, które trafiły do rąk opiekunek scholi w podziękowaniu za całoroczną pracę na rzecz muzycznej oprawy liturgii.

  Tego samego dnia po południu swoje spotkanie opłatkowe mieli także ministranci i lektorzy. Po wyśpiewaniu kolęd i odczytaniu Ewangelii oraz wspólnej modlitwie wiernych przygotowanej przez ks. Pawła, ks. proboszcz złożył życzenia chłopcom, którzy tak wytrwale służą przy ołtarzu. Najbardziej gorliwi z nich zostali obdarowani nagrodami, które uhonorowały ich zapał i obowiązkowość w wykonywaniu powierzonych im zadań.  ODWIEDZINY ŚW. MIKOŁAJA – 6 GRUDNIA 2013

  Jak co roku 6 grudnia nasza parafia przyjęła wspaniałego, oczekiwanego przez wszystkich – a szczególnie przez dzieci – gościa, Świętego Mikołaja. Biskup z Miry zaproszony przez ks. proboszcza i ks. Pawła na mszy świętej dla naszych najmłodszych parafian zadawał pytania w formie quizu dotyczące jego życia. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat jego temat, czym sprawiły Świętemu Mikołajowi, wielkiemu przyjacielowi i opiekunowi wszystkich ludzi, olbrzymią radość.

  Po mszy świętej dzieci zostały obdarowane przez Świętego słodkimi wafelkami, a kto miał ochotę, mógł nawet zrobić sobie z Nim pamiątkowe zdjęcie.

  Jakie atrakcje Mikołaj przygotuje za rok? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze długo poczekać!  ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI W SKLEPIE BIEDRONKA – 6–7 GRUDNIA 2013

  W dniach 6–7 grudnia 2013 roku nasz Parafialny Zespół Caritas zaangażował się w coroczną zbiórkę żywności dla najbiedniejszych parafian. Dzięki udziałowi blisko 45 wolontariuszy oraz ich opiekunów, a także przede wszystkim dzięki ludziom dobrej woli, pomimo bardzo złej pogody, udało się zebrać około 250 kg żywności, która trafi do 50 rodzin z naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji!
  PRZEDSTAWIENIE ADWENTOWE WYKORZYSTAJ SWÓJ CZAS – 1 GRUDNIA 2013

  Pierwsza niedziela adwentu w naszej parafii zaczęła się dość nietypowo – podczas mszy świętych młodzież III klasy gimnazjum z Rotmanki: Marysia Stępień, Julia Brzozowska, Kinga Chabowska, Magdalena Rusak, Agata Nierzwicka oraz absolwent tej szkoły Paweł Grzesiak wcieliła się w role reporterów telewizyjnych i odegrała krótkie przedstawienie pt.: Wykorzystaj swój czas. Reżyserem przedstawienia był ks. Paweł Borkowski.

  Celem tej krótkiej sztuki było uświadomienie wszystkim oglądającym prawdziwego sensu czasu adwentu, który nie tkwi w konsumpcji dóbr tego świata, ale w miłości do drugiego człowieka i pomocy mu przez różne akty miłosierdzia.

  Młodzi aktorzy od kilku tygodni pod okiem ks. Pawła przygotowywali się do tego występu podczas godzinnych prób. Starania te zostały nagrodzone ciepłym przyjęciem wiernych naszej parafii, gromkimi brawami i słowami uznania.
  WYCIECZKA MŁODZIEŻY DO GDAŃSKA-OLIWY – 13 LISTOPADA 2013

  Ten dzień był dla klas IIIa i IIb (gimnazjum) dniem obfitującym w emocje. W ramach przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania wraz ze swoimi wychowawcami, Panią Aleksandrą Maruszak i Panem Łukaszem Pikusem oraz opiekunem i katechetą ks. Pawłem Borkowskim, udali się do Gdańska-Oliwy, gdzie czekało ich wiele zajęć.

  W pierwszej kolejności odwiedzili dobrze już im znanych Podopiecznych Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, z którymi udali się na godzinny spacer, a także uprzątnęli z liści ich plac zabaw. Następnie obejrzeli wystawę o patronie ich szkoły i naszym przyszłym polskim świętym Karolu Wojtyle, pt. „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi”, usytuowaną w okolicy Hali Olivia w Gdańsku. Dzięki starym fotografiom i filmom przedstawiającym papieża młodzi ludzie mieli okazję przypomnieć sobie, kim był nasz wybitny Polak oraz czerpać z Jego doświadczenia i mądrości. Jest to szczególnie ważne z uwagi na przygotowania do sakramentu bierzmowania, do którego przystąpią już w niedługim czasie.

     PAŹDZIERNIK 2013 DOBIEGŁ KOŃCA

  Październik dobiegł końca, a wraz z nim prowadzone przez ks. Pawła dziecięce spotkania różańcowe, które każdorazowo gromadziły blisko osiemdziesięcioro dzieci z naszej parafii. Spośród nich, w pierwszą niedzielę listopada, wylosowano dziesięcioro młodych, którzy za swoją wytrwałość na modlitwie i uczestnictwo we wszystkich nabożeństwach różańcowych zostali nagrodzeni pięknymi upominkami i słodkościami. Wręczał je przyjaciel naszej parafii i zarazem idol wielu młodych ludzi – piłkarz Lechii Gdańsk, Pan Paweł Buzała.

  Dziękujemy wszystkim dzieciom za uczestnictwo w tegorocznej modlitwie różańcowej, która z pewnością była miła Panu Bogu!

     ODPUST PARAFIALNY – 6 PAŹDZIERNIKA 2013

  Po raz koleiny przeżywaliśmy w naszej rodzinie parafialnej odpust ku czci Świętej Faustyny Kowalskiej. Kaznodzieją odpustowym był ks. Marek Czyżewski, egzorcysta, duszpasterz Parafii pw. św. Karola Boromeusza w Gdyni. W tym szczególnym dniu dziękowaliśmy Panu Bogu za opiekę nad naszą parafią, za wszystkie łaski, które od Niego otrzymaliśmy za wstawiennictwem Świętej Faustyny.

     NA PIELGRZYMIM SZLAKU – 5 PAŹDZIERNIKA 2013

  Kolejni parafianie z ks. Pawłem na czele wyruszyli w pierwszą sobotę października na dobrze już wszystkim znany pielgrzymi szlak: Kartuzy – Chmielno – Sianowo – Grzybowo. Tradycyjnie przed wyjazdem ks. proboszcz wraz z całą grupą pomodlił się w kościele o szczęśliwy przebieg podróży i pewną rękę dla kierowcy.

  Pierwszym obiektem, który odwiedzili pielgrzymi, była kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. Tam dwudziestoosobowa grupa miała okazję nie tylko obejrzeć piękny XIV-wieczny kościół, ale także za sprawą ks. Pawła zapoznać się z jego bogatą historią.

  Kolejnych wrażeń dostarczyła wizyta w Muzeum Ceramiki w Chmielnie, gdzie pielgrzymi zapoznali się z ludową sztuką wyrobu i wypalania przedmiotów z gliny.

  Bardzo dużym duchowym przeżyciem była msza święta, którą ks. Paweł odprawił w sanktuarium Matki Bożej w Sianowie. Miejscowość ta od wieków słynie jako miejsce kultu Najświętszej Bogurodzicy, która wybrała sobie miejsce pośród lasów, jezior i wzgórz. Figura MB Sianowskiej Królowej Kaszub zrobiła na wszystkich pielgrzymach duże wrażenie.

  Ostatnim miejscem pielgrzymiego szlaku była miejscowość Grzybowo, gdzie cała grupa zjadła kiełbaski z grilla i odpoczęła po emocjonującym dniu.  OGNISKO PARAFIALNE – SCHOLA I MINISTRANCI – 28 WRZEŚNIA 2013

  Początek pięknej polskiej jesieni oraz ostatnie podrygi słonecznego lata – w takich pięknych okolicznościach przyrody dzieci należące do scholi oraz młodsi i starsi ministranci pod opieką ks. Pawła, s. Savii i kilkorga rodziców postanowili spotkać się przy ognisku i dobrze się bawić!

  Choć cały dzień był raczej deszczowy, ponad półtoragodzinne spotkanie obfitowało w wiele słonecznych i radosnych chwil! Całe spotkanie przy kościele rozpoczął ks. proboszcz, który odmówił modlitwę Pod Twoją obronę oraz towarzyszył dzieciom i młodzieży w pieczeniu kiełbasek. Nie zabrakło także smakołyków oraz rogali upieczonych przez jedną z mam, śpiewów dziewczynek (których nauczyły się podczas wyjazdu do Wdzydz latem tego roku) oraz rywalizacji chłopców w grze w piłkę nożną.

  Wspólnie spędzone przy ognisku chwile, będące podziękowaniem dzieciom i młodzieży za ich służbę w naszym parafialnym kościele, pozostaną pięknym wspomnieniem w chłodne jesienne popołudnia i wieczory!  WYNIKI KONKURSU NA ZDJĘCIE WAKACYJNE – 2013

  Ogłoszony przed wakacjami konkurs pt. „Ja i moje miejsce wakacyjne” dobiegł końca. Zdjęcia składane u ks. Pawła Borkowskiego oraz s. Savii zostały ocenione przez dyrektora ZS w Rotmance, Pana Zygmunta Rzanieckiego, Panią wicedyrektor Elżbietę Sabatowską-Kot oraz ks. proboszcza Andrzeja Kosowicza, którzy spośród wszystkich złożonych prac wybrali ich zdaniem najpiękniejsze i najciekawsze fotografie.

  Lista zwycięzców:
  1. miejsce – Nikola Kaiser i Wiktoria Markowska z klasy IIa (gimnazjum) oraz Jakub Karczewski z klasy Oa i Maja Karczewska z klasy IIIc,
  2. miejsce – Rozalia Nierzwicka z klasy 0b i Mateusz Nierzwicki z klasy IIb,
  3. miejsce – Ewa Romanowska z klasy IIIb.

  Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy wygranej! Niech minione wakacje na długo pozostaną w Waszych wspomnieniach!  PRAKTYKA DIAKONA KRZYSZTOFA – 24 SIERPNIA – 22 WRZEŚNIA 2013

  W dniach od 24 sierpnia do 22 września diakon Krzysztof Sieniawski, alumn VI roku Gdańskiego Seminarium Duchownego, będzie odbywał w naszej parafii praktykę duszpasterską. Celem praktyki jest formacja pastoralna diakona polegająca na poznaniu niektórych posług duszpasterskich, które wynikają z przyjętych święceń. Serdecznie witamy diakona Krzysztofa w naszej parafii i życzymy Mu obfitych łask od Jezusa Miłosiernego za pośrednictwem Świętej Faustyny.  SPŁYW KAJAKOWY RODZIN Z NASZEJ PARAFII – 13 LIPCA 2013

  Wypoczynek należy się nie tylko dzieciom, dlatego 13 lipca 2013 roku rodziny z naszej parafii wraz z ks. Pawłem Borkowskim wzięły udział w spływie kajakowym rzeką Brdą w miejscowości Swornegacie. Organizatorem wyjazdu był Pan Marek Sobolewski, który dla siedemnastoosobowej grupy na zakończenie wspaniałego dnia zorganizował także biesiadę przy wspólnym ognisku.  WAKACYJNY WYPOCZYNEK SCHOLI I MINISTRANTÓW – LIPIEC 2013

  Dzieci ze scholi i ministranci w dniach 1–6 lipca wraz z Panią Danutą Stępień oraz ks. Pawłem udały się na wakacyjny wypoczynek do Wdzydz Kiszewskich. W dzień wyjazdu ks. proboszcz udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa przed podróżą.

  Podczas wypoczynku każdy znalazł coś dla siebie – dziewczynki uczestniczyły w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Panią Danusię, chłopcy wraz z ks. Pawłem dbali o kondycję, grając w piłkę nożną, dla wszystkich natomiast nie zabrakło przejazdów wozem konnym, samej jazdy konnej, rowerów wodnych oraz kąpieli w jeziorze. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić Muzeum Etnograficzne oraz przepłynąć statkiem Jezioro Wdzydzkie. Codziennie wieczorem cała grupa brała udział we mszy świętej, w której uczestniczyli także rodowici Kaszubi, a także w modlitwach wieczornych, dziękując w ten sposób Panu Bogu za pięknie spędzony dzień.

  Wspaniałej atmosfery nie popsuła nawet pogoda, która chwilami próbowała płatać figle wypoczywającym – dzieci spędzały wtedy czas w swoim gronie w pięknym ośrodku wypoczynkowym oraz brały udział w quizach prowadzonych przez ks. Pawła.

  We Wdzydzach Kiszewskich, ale w dniach 8–11 lipca, wypoczywali też starsi ministranci. Pod opieką ks. Pawła 11 chłopców cieszyło się letnim wypoczynkiem i piękną pogodą, która umożliwiła spływ rzeką, wyprawę rowerową do Wiela, jazdę konną, kąpiel w jeziorze i grę w piłkę nożną. Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy wyjazdu wzięli udział we mszy świętej.

     ROZPOCZĘLIŚMY PRACE PRZY OGRODZENIU WOKÓŁ NASZEGO KOŚCIOŁA – 29 CZERWCA 2013  KLERYK MICHAŁ PRZYJĄŁ ŚWIĘCENIA DIAKONATU – 12 CZERWCA 2013

  12 czerwca 2013 roku w kolegiacie św. Ignacego w Gdańsku Startych Szkotach podczas mszy świętej o godzinie 17.00, ks. abp Sławoj Leszek Głódź metropolita gdański, udzielił święceń diakonatu ośmiu alumnom Gdańskiego Seminarium Duchownego. Była to ogromna radość dla naszej wspólnoty parafialnej, gdyż wśród nowo wyświęconych diakonów znalazł się nasz parafianin, Michał Bielan. Polecajmy Michała w naszych modlitwach, prosząc o błogosławieństwo Boże i zapał w głoszeniu Ewangelii na ostatnim etapie drogi do kapłaństwa.
  BOŻA CIAŁO – 26 MAJA 2013

  W tym roku w procesji Bożego Ciała przeszliśmy ul. Leśną i dalej przez Raciborskiego w ulicę Świerkową, Jesionową, Topolową, Kasztanową, Lipową, Piłsudskiego, Modrzewiową i powrót Świerkową do kościoła przez przejście dla pieszych na ul. Raciborskiego. Ołtarze były usytuowane: pierwszy na ulicy Leśnej (przygotował Żywy Różaniec), drugi na ulicy Topolowej (przygotowało przedszkole), trzeci na ulicy Modrzewiowej (przygotował Domowy Kościół), czwarty w budującym się kościele (przygotowała parafia).
  I KOMUNIA ŚWIĘTA – 20 MAJA 2013

  Eucharystia, a wraz z nią Komunia Święta, jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu i teraz. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że po roku przygotowań prowadzonych przez ks. Pawła w szkole i w parafii, 20 maja 2013 roku 55 dzieci przyjęło sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Podczas mszy o godzinie 10.00 sprawowanej przez ks. proboszcza, w której uczestniczyli bliscy naszych małych parafian, uczniowie klas drugich po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w ofierze mszy świętej.  PRZYJĘCIE DO GRONA MINISTRANTÓW – 21 KWIETNIA

  Ubiegłej niedzieli, 21 kwietnia 2013 roku, podczas mszy świętej o godz. 10.00, grono Liturgicznej Służby Ołtarza zostało wzbogacone o ośmiu ministrantów – sześciu chłopców, którzy na co dzień uczą się w szkole podstawowej, oraz dwóch przedstawicieli młodzieży gimnazjalnej.

  Nowo ustanowionym ministrantom życzymy wiele wytrwałości w pełnieniu nowych obowiązków oraz radości płynącej z posługi przy ołtarzu Pana!  PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY! – 11 KWIETNIA 2013

  11 kwietnia podczas mszy świętej o godz. 17.00 trzydziestu dziewięciu młodych parafian otrzymało z rąk ks. infułata Stanisława Zięby dar sakramentu bierzmowania. Przygotowania do tego ważnego wydarzenia, na które składały się cotygodniowe spotkania w kościele oraz katechezy w szkole, prowadzone przez ks. Pawła Borkowskiego, trwały blisko rok. W tym czasie młodzież miała okazję zbliżyć się do Pana Boga i zrozumieć znaczenie sakramentu bierzmowania dla jej dalszego chrześcijańskiego życia.

  Młodzież nie tylko angażowała się w całoroczne przygotowania, ale także z wielką chęcią czynnie uczestniczyła w uroczystej mszy świętej, ubogacając ją czytaniami, śpiewem, specjalnie ułożonymi wezwaniami modlitwy wiernych oraz składaniem darów ołtarza.  NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 7 KWIETNIA 2013

  Gościliśmy w tym dniu s. Oktawię i s. Savię ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Gdańsku św. Wojciechu, które głosiły na wszystkich mszach świętych orędzie Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy im pięknie za wspólną modlitwę. Serdeczne Bóg zapłać!  TRIDUUM SACRUM – 28–30 MARCA 2013

     PRZEDSTAWIENIE WIELKOPOSTNE – 17 MARCA 

  17 marca na mszach świętych w parafialnym kościele pw. św. Faustyny młodzież naszej szkoły miała okazję zaprezentować swoje zdolności teatralne. Młodzi aktorzy gimnazjum: Daniel, Alicja, Mateusz, Paweł, Kamil, Julia, Małgorzata, Dominik, Karolina, Marysia, Jakub oraz Szymon, a także absolwenci: Kacper i Marta, przy merytorycznym i duchowym wsparciu ks. Pawła Borkowskiego wystawili przedstawienie pod tytułem: „Poszukiwany Jezus z Nazaretu”. Wcielając się w postaci reporterów telewizyjnych szukali odpowiedzi na pytanie: Kim jest Jezus dla każdego człowieka oraz czym była i jest Jego śmierć?

  Przedstawienie wywarło na widzach naprawdę duże wrażenie i dostarczyło wiele powodów do przemyśleń. Młodym aktorom gratulujemy zdolności!  REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 11 MARCA 2013

  Rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne, które prowadzi o. Michał Krysztofowicz CCG ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani z Pszczółek. Serdecznie witamy o. Michała w naszej wspólnocie parafialnej.  PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI – 8–9 MARCA 2013

  8 i 9 marca młodzież naszego gimnazjum włączyła się w dzieło pomocy osobom potrzebującym z Parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Rotmance. Blisko 40 wolontariuszy w sklepie Biedronka przy ul. Raciborskiego uczestniczyło w zbiórce żywności, dzięki której udało się przygotować 45 paczek. Jest to szczególnie ważne z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne.

  Uczestnikom zbiórki składamy serdeczne podziękowania i podziwiamy za otwartość serca! Niech w naszych uszach brzmią słowa jednej z Pań, która ofiarowała dary do naszych koszy: „Ja po prostu bardzo nie lubię, gdy ktoś jest głodny!”.

     JASEŁKA – 20 STYCZNIA 2013

  Jasełka w wykonaniu dzieci z przedszkola Wesoła Nutka.

     Liturgiczna Służba Ołtarza
  Żywy Różaniec
  Chór Soli Deo
  Caritas
  Krąg Biblijny
  Domowy Kościół
  Schola
  Rodzina Szensztadzka
  Wspólnota Marana Tha
  Gaudete
  ministranci
  Rada Duszpasterska
  Apostołki Maryi
  Rycerze Kolumba
  LITURGIA NA DZIŚ
  http://niezbednik.niedziela.pl
  https://modlitwawdrodze.pl