STRONA GŁÓWNA    OGŁOSZENIA     GRUPY DUSZPASTERSKIE    KRONIKA    ROZWAŻANIA EWANGELII    KONTAKT  

 • PARAFIA
 • KANCELARIA
 • MSZE ŚWIĘTE
 • SAKRAMENTY
 • PORADNIA RODZINNA
 • GAZETKA PARAFIALNA
 • BIBLIOTECZKA PARAFIALNA
 • POLECAMY
 • Odwiedziło nas
  528401
  gości

  DOMOWY KOŚCIÓŁ

   

  Ruch Światło-Życie w archidiecezji gdańskiej

   

  Historia

  Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele katolickim, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notce-Dame (END). Założycielem DK jest sługa boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z założycielem s. Jadwiga Siudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

  Członkowie DK

  Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów, aby sobie wzajemnie pomagać. „Równi usługują równym” (Humane Vitae, 26)

  Duchowość

  Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

  Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny przez wdrażanie do:

  • życia Słowem Bożym, aby stawało się ono Słowem Życia,

  • życia modlitwą jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,

  • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,

  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,

  • postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów.

  Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne – zobowiązania:

  • codzienna modlitwa osobista,

  • regularne spotkanie ze Słowem Bożym,

  • codzienna modlitwa małżeńska,

  • comiesięczny dialog małżeński,

  • reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną),

  • uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

  Dzięki wprowadzeniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

  Kręgi DK

  Jeden krąg tworzy od czterech do siedmiu małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach Domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego. Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i składa się z następujących części.

  • dzielenia się życiem (dzielenie się wydarzeniami, radościami, troskami podczas symbolicznego posiłku),

  • modlitwy (dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze słowem Bożym; tajemnica różańca),

  • formacji (dzielenie się w atmosferze modlitwy realizacją zobowiązań, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego; omówienie nowego tematu).

   

  Rekolekcje

  Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez DK: rekolekcjach piętnastodniowych I, II i III stopnia (oazach rodzin), kilkudniowych Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin (ORAR I i II stopnia), rekolekcjach ewangelizacyjnych i tematycznych. Rekolekcje te przeznaczone są dla małżonków wraz z dziećmi, jeśli nie ma przeszkód organizacyjnych.

  Domowy Kościół w Rotmance


  Nasz krąg w Rotmance zawiązał się w 2007 r., w okresie wielkanocnym. Przynależymy do rejonu X w Pruszczu Gdańskim. Duchową opiekę nad naszym kręgiem sprawuje ks. Michał Świeczkowski, a para prowadząca to Stasia i Piotr. W kręgu spotyka się pięć małżeństw z naszej parafii.  Spotkania upływają nam przede wszystkim na wspólnej modlitwie, rozważaniu Pisma Świętego, dzieleniu się życiem i zobowiązaniami, ale także na zwykłych ludzkich rozmowach przy kawie i cieście.

   

   

  Jak wyglądają spotkania naszego kręgu?

  Spotykamy się raz w miesiącu w sobotę lub niedzielę, o godz. 14.30, każdego miesiąca u innej rodziny. Na spotkaniu zawsze obecny jest ksiądz – nasz opiekun duchowy.
  Każde spotkanie trwa trzy godziny. Pierwsza godzina upływa nam na dzieleniu się „życiem”, naszymi troskami, radościami i przeżyciami duchowymi. Lubimy też sobie pożartować i pośmiać się. Staramy się stwar
  zać swobodną, rodzinną atmosferę. Rozmawiamy, pijemy kawę lub herbatkę, zajadamy pyszne ciasto, po czym sprzątamy i przygotowujemy stół do dalszej części spotkania.

  Druga część spotkania w kręgu to modlitwa spontaniczna i rozważanie Słowa Bożego. Po przeczytaniu przez księdza fragmentu Pisma Świętego w ciszy rozważamy, a potem dzielimy się swoją refleksją. W tym względzie pozostawiamy sobie pełną swobodę. Dzielimy się słowem według własnej potrzeby.

  W następnej części spotkania omawiamy temat przygotowany przez parę prowadzącą. Staramy się, aby każde małżeństwo ustosunkowało się do omawianego zagadnienia.

  Na zakończenie spotkania dzielimy się podjętymi zobowiązaniami, wynikającymi z założeń DK. Mówimy o tym, co nam się udało albo nie udało w formowaniu naszego małżeńskiego i rodzinnego życia duchowego.

   


  Dni Skupienia X rejonu Domowego Kościoła w Swarzewie

  30 listopada – 2 grudnia 2007 r.

   

  Swarzewo to piękna, mała, nadmorska miejscowość z uroczym molo. Jednak powodem, dla którego od kilku lat organizowane są tu listopadowe rekolekcje DK, jest miejscowe Sanktuarium Maryjne, a w nim Cudowna Figurka Matki Bożej Swarzewskiej. Z okien domu rekolekcyjnego rozciąga się wspaniały widok nie tylko na morze, ale też na Sanktuarium. Czuje się tu bliskość Maryi słynącej z wielu łask.

  Był to pierwszy wspólny wjazd naszego rotmańskiego kręgu. Pojechaliśmy do Swarzewa całymi rodzinkami. W ciągu niespełna dwóch dni mieliśmy okazję lepiej się poznać, spotkać rodziny z innych kręgów, wdrożć się życie wspólnoty DK naszego rejonu, wymienić doświadczeniami oraz wspólnie pomodlić się. Przeżyliśmy też nietypową zabawę andrzejkową.

  Pobyt w Swarzewie był dla nas nowym doświadczeniem. Z pewnością poczuliśmy „ducha” Oazy Rodzin, obyliśmy się z niektórymi zwyczajami wspólnoty DK. Nie obyło się też bez obowiązków. Jak to w rodzinie, pełniliśmy dyżury w kuchni i na stołówce, ale czas mijał szybko i w wesołej atmosferze.

   

   

  POZDROWIENIA I PODZIĘKOWANIA

  DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW I ORGANIZATORÓW REKOLEKCJI OAZY RODZIN

  W BAŃSKIEJ WYŻNEJ! (01-17.08.2008) od Doroty i Tomka :)

  Coś o rekolekcjach – Bańska Wyżna sierpień

  Liturgiczna Służba Ołtarza
  Żywy Różaniec
  Chór Soli Deo
  Caritas
  Krąg Biblijny
  Domowy Kościół
  Schola
  Rodzina Szensztadzka
  Wspólnota Marana Tha
  Gaudete
  ministranci
  Rada Duszpasterska
  Apostołki Maryi
  Rycerze Kolumba
  LITURGIA NA DZIŚ
  http://niezbednik.niedziela.pl
  https://modlitwawdrodze.pl