STRONA GŁÓWNA    OGŁOSZENIA     GRUPY DUSZPASTERSKIE    KRONIKA    ROZWAŻANIA EWANGELII    KONTAKT  

 • PARAFIA
 • KANCELARIA
 • MSZE ŚWIĘTE
 • SAKRAMENTY
 • PORADNIA RODZINNA
 • GAZETKA PARAFIALNA
 • BIBLIOTECZKA PARAFIALNA
 • POLECAMY
 • Odwiedziło nas
  494277
  gości

  KRONIKA


  2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007

  2010


  PASTERKA W BUDUJĄCYM SIĘ KOŚCIELE – 24 GRUDNIA 2010

  Cieszymy się wielką dla świata Nowiną,
  W betlejemskiej stajence, gdzie rzecz się wydarzyła.
  Przy żłóbku przystajemy, przy Bożej Dziecinie,
  By swą maleńką rączką nas dziś pobłogosławiła.

  Po raz kolejny przeżywaliśmy pasterkę w naszym budującym się kościele. Niby podobną do poprzedniej, a jednak zupełnie inną.

   

     WIZYTACJA KANONICZNA ARCYBISKUPA TADEUSZA GOCŁOWSKIEGO – 2–3 PAŹDZIERNIKA 2010

  W tych dniach przeżywaliśmy w naszej rodzinie parafialnej odpust ku czci świętej Faustyny Kowalskiej, połączony z wizytacją kanoniczną  arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.
  NASTĘPNE CZĘŚCI GZYMSU, NOWY KRZYŻ – WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK 2010

  Wrzesień rozpoczął się i zakończył sprawami budowlanymi, gdyż to pod koniec tego miesiąca położyliśmy na kościele kolejne części gzymsu. Sprawa była kontynuowana w październiku. Wówczas w naszej parafii zawitał również nowy krzyż.

     ZAMONTOWALIŚMY CZWARTE OKNO WITRAŻOWE  11 WRZEŚNIA 2010 ROKU

     PIERWSZA CZĘŚĆ GZYMSU JUŻ ZAMONTOWANA – 9 WRZEŚNIA 2010

  9 września udało nam się zamontować pierwszą część gzymsu na frontowej ścianie kościoła.  TRZECIE OKNO WITRAŻOWE ZAMONTOWANE  10 LIPCA 2010 ROKU
  DRUGA ROCZNICA TRAGICZNEJ ŚMIERCI KS. BRONISŁAWA – 8 LIPCA 2010

  W czwartek, 8 lipca, przypadła druga rocznica tragicznej śmierci śp. ks. Bronisława Grulkowskiego. Na mszy świętej o godz. 18.00 modliliśmy się wspólnie, chcąc swoją obecnością i przyjętą komunią świętą podziękować ks. Bronisławowi za Jego kapłaństwo i wierną służbę Bogu i ludziom...
  DACHÓWKA NA DACHU KOŚCIOŁA! – 19 CZERWCA – 6 LIPCA 2010 ROKU

  Wielka radość na budowie!!! Na dachu kościoła pojawiła się dachówka. Już jest pięknie, a to dopiero początek. Za dwa tygodnie będziemy podziwiać końcowy efekt.

  Święta Faustyno – jak Ty to robisz?!  BOŻE CIAŁO – 3 CZERWCA 2010

  Chrystus Pan, obecny w Najświętszym Sakramencie, przemierzał ulice naszej parafii, aby „przypatrzeć się” naszym rodzinom. Ze śpiewem na ustach pielgrzymowaliśmy za Chrystusem, wyznając wiarę i ucząc się, jak mądrze kroczyć małymi krokami do zbawienia.  SAKRAMENT BIERZMOWANIA – 2 CZERWCA 2010

  W tym roku sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzieży klas III gimnazjum udzielił ks. bp Ryszard Kasyna. W parafialnym Wieczerniku zgromadzili się kapłani z dekanatu, świadkowie bierzmowania, rodzice oraz sami zainteresowani – grupa 32 młodych chrześcijan, którzy umocnieni darami Ducha Świętego weszli na drogę odpowiedzialności za Kościół.
  I KOMUNIA ŚWIĘTA – 30 MAJA 2010

  We wspomnieniach Twoich pozostanie
  ten dzień, gdy włożyłeś odświętne ubranie,
  w kościele widziała Twa rodzina droga
  do serca przyjąłeś Ciało Twego Boga.

  Za dar Pierwszej Komunii Świętej przyjętej 30 maja 2010 roku dziękuje 45-osobowa gromada małych ,,aniołków” z Rotmanki.  MAJOWY WIECZERNIK KRÓLOWEJ POKOJU – 8 MAJA 2010

  W dniu 8 maja 2010 roku odbyła się połączona pielgrzymka parafialna z kościoła pw. Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w Rotmance i parafian z kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Drugi raz wspólnie pielgrzymowaliśmy do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach.

  Sobotni program majowego Wieczernika Królowej Pokoju obejmował czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne, a w tym: mszę świętą w intencji pielgrzymów, sakrament pokuty i pojednania, odsłonięcie Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej, adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z modlitwą różańcową, adorację Krzyża w Godzinie Miłosierdzia, ceremonię nałożenia szkaplerza św., procesję z Figurką Matki Bożej do Ogrodu, liturgiczny obrzęd błogosławieństwa chorych oraz pożegnanie Matki Bożej i zakończenie Wieczernika.

  Ze względu na datę pielgrzymki homilia była poświęcona działalności biskupa i męczennika Stanisława Szczepanowskiego, patrona Polski. Majowy charakter pielgrzymki akcentowały śpiewy maryjne.

  Dodatkową atrakcją pątniczego trudu podczas podróży były pieśni śpiewane w języku kaszubskim przez pielgrzymów z Jastarni. Autokarowa pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 6 rano, a zakończyła o godz. 21.30. Serdeczna atmosfera pielgrzymki przyczyniła się do umocnienia przyjaźni z parafianami z Jastarni.  ŚLADAMI ŚW. FAUSTYNY NA WILEŃSKIEJ ZIEMI – 24–26 KWIETNIA 2010 ROKU

  Późnym wieczorem 23 kwietnia z parkingu pod kościołem pw. św. Faustyny w Rotmance wyruszył autokar wiozący na Litwę 50-osobową grupę pielgrzymów. Bogaty program trzydniowej wyprawy obejmował poza stolicą – Wilnem – m.in. Druskienniki, Troki i Mejszagoły. Pierwszym docelowym punktem i atrakcją typowo turystyczną było słynne litewskie uzdrowisko w Druskiennikach. Niestety, posępna, deszczowa pogoda nie nastrajała do relaksacyjnego spaceru nad Niemnem. Utrudzeni całonocną podróżą, jeszcze odrobinę zaspani pielgrzymi dość sprawnie przeszli brzegiem rzeki malowniczo opisywanej przez E. Orzeszkową w znanej powieści Nad Niemnem. Kolejnym etapem pielgrzymiego szlaku były Troki. Tam przywitała nas sprzyjająca zwiedzaniu aura i bardzo miła przewodniczka, Pani Alina Obolewicz. W interesujący sposób, z dozą dobrego humoru opowiedziała nam ona o zamieszkujących w Trokach Karaimach, a następnie historię związaną z zamkiem na jeziorze Gawle. W późnych godzinach popołudniowych 24 kwietnia dotarliśmy do Wilna. Po zakwaterowaniu w hotelu „Panorama” usytuowanym w centrum miasta ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Mogliśmy pomodlić się i podziwiać m.in. Ostrą Bramę, kościół św. Teresy i plac Ratuszowy.

  Następny dzień – niedziela – upłynął nam pod szczególnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Po śniadaniu udaliśmy się na cmentarz na Rossie, a następnie do Ostrej Bramy. Tam cała grupa uczestniczyła we mszy świętej. Dla wielu z nas trudno było sobie wyobrazić pobyt w Wilnie bez nawiedzenia miejsc związanych z osobami św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćko, dlatego bezpośrednio po mszy św. ruszyliśmy na Antokol. W tej niegdyś za miastem położonej dzielnicy Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia miało swój dom zakonny. Po II wojnie światowej władze sowieckie odebrały posesję siostrom i utworzyły tam dom dziecka. Z wielu zabudowań stanowiących konwent zakonny pozostał do dzisiaj tylko jeden, ale najważniejszy budynek. Dom, w którym w latach 1929, 1933–1936 przebywała św. s. Faustyna. To właśnie tu spotkała kierownika duchowego bł. ks. Michała Sopoćkę, który pomógł jej w realizacji misji miłosierdzia. To również tu, 13 i 14 września 1935 roku Jezus nauczył s. Faustynę odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego. Dzięki staraniom ks. Sopoćki, po latach oczekiwania został namalowany pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. Artyście Eugeniuszowi Kazimirowskiemu, który mieszkał na ul. Rossy, w tym samym budynku co ks. Michał Sopoćko, udzielała wskazówek s. Faustyna, która dwa razy w tygodniu wraz z matką Ireną Krzyżanowską przemierzała drogę z Antokolu na Rossę.

  Nasza grupa pielgrzymkowa też podążyła śladami świętej, na ul. Rossa, gdzie obecnie mieszkają siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, założonego przez ks. M. Sopoćkę.

  Pozostając w duchu Miłosierdzia, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Wilna, tj. do archikatedry św. Piotra i Pawła, na plac Katedralny, do katedry św. Stanisława, dalej na Górę Zamkową, basztę Giedymina, na plac przez Pałacem Prezydenckim, który łączy się z Uniwersytetem Wileńskim im. Stefana Batorego. Kilka kroków od budynków ambasady polskiej mogliśmy po raz kolejny „zanurzyć” się w promieniach Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie umieszczony jest pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego pędzla E. Kazimirowskiego. Wystawiony w Najświętszym Sakramencie Pan Jezus czekał na pielgrzymie intencje, które powierzyliśmy w indywidualnej modlitwie.

  Na tym nie koniec! Obok wileńskiego sanktuarium znajduje się kościół Świętego Ducha, którego mury przesiąknięte tajemnicą Miłosierdzia Bożego są niemymi świadkami zawiłej historii pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego. Wieczorem odwiedziliśmy jeszcze oddaloną o 26 km od Wilna miejscowości Mejszagoła, w której żyje bardzo dużo Polaków. Do polskiej szkoły trafiły przywiezione przez nas pudła z zeszytami, książkami i innymi pomocami dydaktycznymi. Nawiedziliśmy tam również cmentarz, na którym spoczywają piłsudczycy. Przy płycie poświęconej pamięci ofiarom Katynia złożyliśmy znicz, a modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny zakończył śpiew pieśni Boże coś Polskę. Wizytę w miejscowości Mejszagoła zwieńczyła patriotyczna prelekcja ks. proboszcza Józefa Aszkiełowicza, którą skierował do nas w pięknym kościele parafialnym.

  W duchu patriotyzmu i polskości rozpoczął się również kolejny, ostatni już dzień pobytu w Wilnie. Po śniadaniu ruszyliśmy pod pomnik Adama Mickiewicza, do kościoła św. Anny, a następnie do Domu i Muzeum A. Mickiewicza. Podziwiając wileńskie Zarzecze, dotarliśmy do wieży telewizyjnej, skąd jeszcze raz mogliśmy podziwiać piękną panoramę Wilna. Przed odjazdem zwiedziliśmy jeszcze podziemia katedry św. Stanisława i cerkiew Świętego Ducha. Stojąc przed Ostrą Bramą, na pożegnanie zaśpiewaliśmy Matce Miłosierdzia pieśń O Maryjo żegnam Cię. Do Rotmanki bezpiecznie i miło, w atmosferze modlitwy dotarliśmy w nocy 27 kwietnia.

  NA WIĘKSZĄ CHWAŁĘ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO! 
  ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – 11 KWIETNIA 2010

  W Święto Miłosierdzia Bożego gościliśmy w naszej parafii ks. dra Marka Czajkowskiego z Parafii pw. św. Wojciecha w Gdańsku, Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Gdańskiej, który głosił na wszystkich mszach świętych orędzie Bożego Miłosierdzia.

  Dziękujemy ks. Markowi za wspólną modlitwę i za słowa wypowiedziane do nas w to szczególne święto. Serdeczne Bóg zapłać.  MAMY JUŻ II OKNO WITRAŻOWE W BUDUJĄCYM SIĘ KOŚCIELE – 10 KWIETNIA 2010
  REZUREKCJA – 4 KWIETNIA 2010  TRIDUUM PASCHALNE – 13 KWIETNIA 2010

  Za nami najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym...
  DROGA KRZYŻOWA ULICAMI ROTMANKI – 26 MARCA 2010

  Na tydzień przed Wielkim Piątkiem wyruszyliśmy na parafialną drogę krzyżową ulicami naszej parafii. W tym roku tematyka rozważań dotyczyła małżonków i rodziny. Niosąc krzyż, pragnęliśmy zgłębić współczesne problemy i zagrożenia, które dotykają nas samych i naszych bliźnich. Pielgrzymka z krzyżem, to świadectwo wiary. Ciszymy się, że po raz kolejny mogliśmy w tej pielgrzymce uczestniczyć.  PIERWSZE URODZINY DZIECIĘCEJ SCHOLKI – MARZEC 2010

  Są takie pytania, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź… Gdyby na przykład zapytać o datę powstania naszej parafialnej dziecięcej scholki... Czy ktoś zna odpowiedź? Próby prowadzone przez p. Danusię rozpoczęły się po feriach zimowych 2009 roku, ale kiedy dzieci zaśpiewały pierwszy raz na mszy świętej w kaplicy – tego nikt nie pamięta. Na pewno było to wczesną wiosną, ale nie da się już chyba ustalić konkretnej daty. Nie jest to zresztą takie ważne. Bardziej istotne jest to, że dzieci śpiewają nadal – coraz pewniej, mocniej, piękniej – wprowadzając do liturgii niedzielnej mszy świętej wiele radości i ciepła.

  Po pierwszych „ urodzinach” scholi, która otwarta jest na nowych małych śpiewaków, warto pomyśleć o nazwie dla tej najmłodszej parafialnej grupy… Można np. od czasu jej powstania nazwać ją Scholą „Wiosenną”. A może macie inne propozycje?

  CZY TWOJE DZIECKO KOCHA ŚPIEW? NIE CZEKAJ, AŻ DOROŚNIE I JUŻ DZIŚ POZWÓL MU ZAŚPIEWAĆ W NASZEJ SCHOLCE. PRÓBY W PIĄTKI, O GODZ. 17.30

     REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – 7–10 MARCA 2010

  W tym roku rekolekcje wielkopostne poprowadził o. Krzysztof Kowalski, paulin z Torunia.
  WIDOK KOŚCIOŁA ZIMĄ OD STRONY OSIEDLA – STYCZEŃ 2010
  Liturgiczna Służba Ołtarza
  Żywy Różaniec
  Chór Soli Deo
  Caritas
  Krąg Biblijny
  Domowy Kościół
  Schola
  Rodzina Szensztadzka
  Wspólnota Marana Tha
  Gaudete
  ministranci
  Rada Duszpasterska
  Apostołki Maryi
  Rycerze Kolumba
  LITURGIA NA DZIŚ
  http://niezbednik.niedziela.pl
  https://modlitwawdrodze.pl