„Aby we wszystkim był uwielbiony Bóg przez Jezusa Chrystusa” (1P 4,11)

Ksiądz Bronisław Grulkowski urodził się 9 kwietnia 1961 roku w Gdańsku. Jego rodzice – Bronisław i Zofia – mieszkali w Kierzkowie, w parafii Przywidz. Ksiądz Bronisław był najstarszym z trzech braci. Kiedy miał 4 lata, zmarł jego ojciec. Wychowaniem dzieci zajęła się wtedy wyłącznie matka, która zmarła w 1996 roku.

30 maja 1980 roku ks. Bronisław otrzymał świadectwo dojrzałości w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdyni. W tym samym roku wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego w Oliwie. Po sześcioletnich studiach filozoficzno-teologicznych, 17 maja 1986 roku z rąk bpa Tadeusza Gocłowskiego przyjął święcenia kapłańskie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Po roku pracy jako wikariusz w Parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku (1986–1987) podjął studia stacjonarne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1995 roku otrzymał tytuł doktora z zakresu psychologii. W tymże roku został mianowany przez Metropolitę Gdańskiego wykładowcą Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz skierowany do pomocy duszpasterskiej w Parafii pw. św. Jadwigi w Gdańsku-Nowym Porcie. W tym okresie ks. Bronisław był także wykładowcą w Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym w Gdyni oraz dyrektorem Wydziału Katechetycznego gdańskiej Kurii Metropolitalnej.

Od lipca 2000 roku pracował jako pomoc duszpasterska w Parafii pw. św. Faustyny w Rotmance. W ostatnich latach swojego życia wykładał także w seminariach w Elblągu, Kaliningradzie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Jedną z życiowych pasji ks. Bronisława były podróżne na rowerze. W czerwcu 2008 roku ks. Bronisław wyjechał do Rosji, by po raz kolejny przemierzać na rowerze syberyjskie drogi. 8 lipca 2008 roku zginął tragicznie w okolicach Jeziora Bajkał (niedaleko Czeremchowa). Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 22 lipca 2008 roku w parafii, w której ks. Bronisław pracował przez osiem ostatnich lat swojego życia. Ksiądz Bronisław został pochowany na nowym cmentarzu w Pruszczu Gdańskim.